VIANA

اخبار
ویانا

NEWS AND ARTICLE
آیا روزی قادر خواهیم بود تمام کارها را انلاین انجام دهیم؟
19 دی 1397
آیا روزی قادر خواهیم بود تمام کارها را انلاین انجام دهیم؟

آیا روزی قادر خواهیم بود تمام کارها را انلاین انجام دهیم؟

در سال 2005 کمتر کسی باور میکرد که پدیده ای به نام شبکه های اجتماعی تا این حد روی نحوه روابط اجتماعی انسانها تاثیر بگذارد و آن را تغییر دهد. در سال 2010 همان شخص هیچ وقت تصور نمیکرد که اپ های اشتراک گذاری ماشین مانند اوبر در سطح جهان و اسنپ در سطح ایران تا این حد حمل و نقل شهری را دگرگون کند و صنعت تاکسی رانی را در نزدیکی سقوط کامل قرار دهد. در سال 2015 همان شخص با اینکه دیده بود بسیاری از صنعتها و شغلها به پلتفرمهای انلاین تبدیل شده اند، تصور نمیکرد که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در سرتاسر جهان توسط شرکتهای مختلف مورد قبول قرار گیرد.

امروزه همه اینها و خیلی بیشتر مورد استفاده مردم قرار رفته است.سیتم های انلاین همچنان نحوه زندگی و کار را در سراسر جهان تغییر می دهند، با این وجود مردم همچنان به شک خود نسبت به فدرت و توانایی این سیستمها ادامه می دهند. هم اکنون سوال این نیست که ایا سیستم های انلاین نحوه کار صنعت و شغلی را تغییر میدهند یا نه، سوال این است که این اتفاق چه زمانی تفاق می افتد.

کاربران مدرن روز به روز بیشتر به این ساختارها وابسته می شوند. غذای خود را انلاین سفارش میدهند، کار خود را به صورت دورکاری و انلاین انجام میدهند،  موسیقی گوش میکنند و فیلم تماشا میکنند، هتل  و بلیط رزرو میکنند، مسائل پزشکی خود را از طریق آن کنترل میکنند، حتی فروش خانه خود را به آن میسپارند. با پیشرفت فناوری اینترنت اشیا حتی این سیستمهای انلاین، انعطاف پذیر تر و کاربردی تر از هر روز شده اند. خانه هوشمند   از جدیدترین کاربردهای این پلتفرمهای انلاین هستند. کنترل کامل منزلتان ، از مسائل امنیتی گرفته تا کنترل دما، روشنایی و ... را میتوانید به پلتفرمهای انلاین بسپارید.

این جادو نیست، قدرت سیستمهای انلاین است. از این به بعد هیچ جنبه از زندگی انسانی نیست که از این پلتفرمهای انلاین تاثیر نگیرد.

چرا ساختارهای انلاین...

مردم به دو دلیل به این ساختارها وابسته هستند: قابلیتها و داده ها

ساختارهای انلاین محدودیت های زمانی و مکانی را از بین می برند. به طور مثال کارمندان اداری با همکاری همدیگر میتوانند از طریق Google Drive اسناد مختلفی را ایجاد و یا ویرایش کنند. در مثالی ملموس تر، ساختارهای انلاین عملیات حمل و نقل شرکتها را آسان تر میکند و  هدر رفت کار و زمان  را به حداقل می رساند.

ساختارهای خرید آنلاین مانند آمازون مردم را به شخصی سازی آشنا کرده اند. الان همه مصرف کنندگان از هر صنفی، از ابزار فروش گرفته تا دندان پزشک، ملزومات خود را از این طریف تهیه میکنند و یا خدماتشان را ارائه میدهند. از طریق سیستمهای آنلاین،  شرکتها سطح بیسابقه ای از خدمات انلاین را ارائه می دهند. حتی مشاغلی که مردم تصور میکردند از گزند این پلتفرمها در امان خواهند بود، به عنوان مثال خواربار فروشیها ، شروع به ادغام با این سیستمها کرده اند.

ساختارهای انلاین همه چیز را درباره زندگی و شغل مردم تغییر خواهند داد. کسانی که توانایی سازگاری با این عصر جدید را ندارند، شغل و درامد خود را در معرض خطر جدی خواهند دید.

سیستمهای انلاین در مرحله بعدی به کجا حمله خواهند کرد

مردم معتقد بودند که کسب وکارهای اساسی مانند سفارش غذا و یا مراقبتهای پزشکی هرگز جذب سیستم های انلاین نخواهند شد. حال میبینیم که اینطور نیست. هر صنعت و شغلی بایستی برای ادغام شدن در این سیستمها آماده باشد. اما این سه بخش بایستی قبل از اینکه دیر شود خود را آماده کنند:

1. مشاوران مالی

مشاوران مالی، کلید پادشاهی سرمایه گذاری هستند. به طور معمول افراد از نوسانات و آینده بازار اطلاعات اندکی دارند و این موارد را به یک مشاور متخصص و مطمئن می سپارند تا کارهای مدنظرشان را انجام دهد.

امروزه پلت فرمهای سرمایه گذاری آنلاین مانند  Robinhood  یا  E*TRADE   برای هر کسی به عنوان مشاور مالی توانا و متخصص عمل میکند. کیف پول رمزنگاری شده به مردم عادی کمک میکند تا بخشی از انقلاب ارزهای رمزنگاری شده باشند. این پلتفرمهای انلاین، ساختارهایی هستند که مشاوران مالی تا چند سال پیش آن را رویایی و غیر ممکن میدانستند.

2. آموزش عالی

دوره گذراندن وقت در کتابخانه ها برای خواندن امتحانات نهایی سپری شده است. امروزه آموزش آنلاین صرفا به دانشگاه های غیرانتفاعی که در تبلیغات تلویزیونی می بینیم، محدود نمیشود. مدارس و دانشگاه های بزرگ و معتبر هم امروزه برنامه های انلاین و افلاین خود را ترکیب کرده اند تا نیازهای دانش آموزان مدرن براورده شود.

مفهوم مدرسه آنلاین چیز جدیدی نیست، با این حال نسل جوان تر و یا متخصصانی که قصد ادامه تحصیل دارند، مشتاقند که سرمایه خود را بیشتر در مدارس و یا دانشگاه هایی با ساختار آنلاین هزینه کنند.با گذشت زمان تمام مدارس و دانشگاه ها مجبورند برای حفظ سرمایه و دانش آموزان و دانشجویان نخبه خود به سمت ادغام کامل در ساختار آنلاین پیش بروند.

3. بیمه

همه ی ساختارهای آنلاین، به طور کامل آنلاین نیستند. شرکت Neos  که در زمینه بیمه منازل فعالیت می کند، منازل بیمه گذاران خود را با سنسورهای مختلف پوشش می دهد. این سنسورها مشکلاتی مانند نشتی آب، یا خطرات احتمالی آتش سوزی را به ساختار آنلاین Neos  گزارش می دهد و از طریق این پلتفرم آنلاین با مشتریان خود تماس میگیرد و مشکلات را خبر میدهد. این کار باعث میشود که این شرکت بیمه تعداد پرداختیهایش برای ضررهای مالی بیمه گذارانش به حداقل برسد.

 

هنوز بسیاری از مشاغل و اصناف بر این باورند که از گزند سیستمهای آنلاین در امان خواهند بود. این مشاغل باید محتاط باشند. سوپرمارکتها هیچ وقت تصور نمیکردند که مشتریها تخم مرغ خود را از آمازون تهیه کنند. این پلتفرما روزانه تغییرات چشمگیری در زندگی مردم ایجاد میکنند و زندگی را برای کسانی که آمادگی ادغام با این ساختار را ندارند روز به روز سخت تر می کنند.